SAŽETAK PRAVA I KONVENCIJE O PRAVIMA DJETETA

Djeca imaju pravo biti sa svojom obitelji ili s onima koji će se najbolje za njih brinuti.

Djeca imaju pravo na dovoljno hrane i čistu vodu.

Djeca imaju pravo na životni standard.

Djeca imaju pravo na zdravstvenu zaštitu.

Djeca invalidi imaju pravo na posebnu skrb i obuku.

Djeca imaju pravo na igru.

Djeca imaju pravo na besplatno školovanje.

Djeca imaju pravo biti sigurna i ne biti povrijeđena ili zanemarena.

Djecu se ne bi smjelo koristiti kao jeftinu radnu snagu ili kao vojnike.

Djeci mora biti dopušteno govoriti vlastitim jezikom i primjenjivati sviju vjeru i kulturu.

Djeca imaju pravo izraziti svoje mišljenje i družiti se s drugom djecom kako bi izrazila svoje poglede.

NEKI PRIMJERI KRŠENJA DJEČJIH PRAVA

• Oni koji se bave odgojem djece, najčešće su to roditelji, ponekad ugrožavaju prava zbog:
  • Neznanja
  • Površnosti, nehaja
  • Zaokupljenosti svojim problemima
  • Zbog vlastitih loših iskustava i loših modela koje su imali i od kojih su učili u djetinjstvu, te su ima svojim primjerom dali dopuštenje za neke oblike ponašanja.

NEBRIGA RODITELJA O ZDRAVOJ PREHRANI DJETETA

UGROŽAVANJE DJETETOVA ŽIVOTA ORUŽJEM

Propusti roditelja i bliže okoline djeteta ponekad imaju tragične posljedice. Nepravilno odlaganje oružja i razornih sredstava te zanemarivanje i nepoznavanje dječje znatiželje dovode do posljedica koje su tragične za djecu i za njegovu najužu okolinu.

ZLOSTAVLJANJE U OBITELJI

Djeca koja već imaju emocionalne poteškoće zbog zlostavljanja u obitelji,  imaju i dodatno opterećenje što su svi koje je to zanimalo, i koji ih poznaju, saznali neugodne detalje iz njihova doma. Njihovi vršnjaci teško mogu sagledati situaciju iz svih aspekata i može se dogoditi da u nekom dječjem sukobu dobace zlostavljanoj djeci uvredu.

NEBRIGA ZA DJEČJE ZDRAVLJE